Ile razy na społecznościach dronowych czytałam, że operator został zaskoczony przez pogodę, lub, że wiatr porwał komuś drona i podniósł go w siną dal? Stanowczo za wiele razy!
Dlaczego tak jest, że uzyskując świadectwo kwalifikacji, operatorzy zapominają o tym, o czym była mowa (mam taką nadzieję!) na kursie kwalifikacyjnym w module “Pogoda”? Nie wierzę, że są instruktorzy, którzy nie mówią o konieczności zapoznania się z pogodą przed zaplanowaniem latania. Jeśli jest inaczej – nie będę tego komentować (przynajmniej narazie).
Patrz w niebo
OK, planujesz w danym dniu lot. Przed wylotem pewnie sprawdzasz w telewizji lub na aplikacji zapowiadaną pogodę. To dobry zwyczaj. Jesteś na miejscu, i co? Startujesz czy jeszcze raz weryfikujesz stan pogody, który sugerowali Ci wcześniej w telewizji?
Osobiście zalecam Ci podwójną weryfikację pogody – na etapie planowania, jak i tuż przed samym lotem. Bynajmniej, nie oznacza to, że pogoda Cię nie zaskoczy, bo jej zmienność jest dostrzegana chyba przez każdego z nas. Chodzi o to, aby nie być zaskoczonym, kiedy silniejszy wiatr lub gwałtowana burza znajdzie nas w terenie.
Wg mnie, koniecznością jest, aby każdy praktykujący operator wiedział, jak czytać zjawiska pogodowe. Niebo daje nam mnóstwo wskazówek, które umiejętnie odczytane, pozwolą na bezpieczny lot.
Jednym ze “zjawisk” pogodowych widzianych na niebie są chmury. Ich kształt, kolor, sposób gromadzenia się i poruszania dostarczają nam wiele informacji. Umiejętność ich rozpoznawania pozwoli Ci na wybranie najlepszego czasu na bezpieczne loty dronem.
Międzynarodowy Atlas Chmur
Zanim odpalisz swoje radio, zerknij na niebo. Dowiesz się z niego, jakie plany na najbliższy czas ma pogoda wokół Ciebie.
Prawdopodobnie pierwszym elementem, jaki zobaczysz będą chmury. Stanowią one o zachmurzeniu, czyli stopniu pokrycia nieba kroplami wody i/lub lodu (czyli właśnie chmurami). Meteorolodzy wskazują, że najwięcej trudności obserwatorom sprawia prawidłowe określenie rodzajów chmur, a co za tym idzie, efektów jakie zwiastuje ich obecność.
W tym celu, dobrze jest znać rodzaje chmur. Do nauki mogą posłużyć Ci udostępnione w internecie atlasy chmur, a zwłaszcza jeden – Międzynarodowy Atlas Chmur. Znajdują się tam m.in.
- definicje i opis chmur
- definicje i opis zjawisk meteorologicznych
- zdjęcia chmur i zjawisk pogodowych z różnych stref klimatycznych, dzięki czemu, latając poza Polską, wiesz jak powinno się prezentować “bezpieczne” niebo.
Zachęcam Cię do zapoznania się z fotografiami i opisami chmur – pozwoli Ci to na uniknięcie niebezpiecznych i z pozoru nieprzewidzianych sytuacji podczas lotu. Wkrótce, na naszej stronie będziemy zamieszczać fotografie chmur, które zrobiliśmy w różnych strefach klimatycznych. Na ich podstawie będziemy analizować, kiedy najlepiej uruchomić drona.
Przewidujemy też sesję webinarów dotyczących m.in. analizowania pogody dla droniarzy. Kiedy? Nie wiem – ale jeśli interesuje Cię ten temat, zapisz się do naszego newslettera. Dostaniesz od nas informację o terminie i zasadach uczestnictwa. Bądź profesjonalny i nie przestawaj się uczyć.
.Żołnierz, UAVO BVLOS.