Koronawirus to temat, który zdominował światowe kanały informacyjne. Chiny, jako strefa “0” korzysta z każdej możliwości, aby zneutralizować wirusa. Dlatego też w sytuacjach wymagających prędkiego działania i minimalizujących możliwość zakażenia COVID-19, chińskie szpitale wykorzystują drony.
drony w służbie zdrowiu
Aby uniknąć kontaktu z przypadkowymi osobami, chińskie szpitale do transportu krwi lub próbek z materiałami epidemiologicznymi wykorzystują drony. Dzięki rozbudowanej sieci transportowej, w szybki i nieinwazyjny sposób mogą transportować nie tylko materiał biologiczny, ale także środki ochronne dla personelu medycznego.
UAV RA3 / via: antwork[/caption] stacja dokująca UAV / via: antwork[/caption]Wykonywane misje lotnicze odbywają się między stacjami dokującymi drony. Po zaplanowaniu podróży, obsługa lub personel medyczny za pomocą loginów podłączają w stacji dokującej przesyłkę. Odpowiedni mechanizm podpina ją pod drona, i wkrótce potem osoby kontrolujące lot, mogą rozpocząć misję lotniczą. Analogicznie, w punkcie lądowania, dron zostawia przesyłkę, a oddelegowane osoby za pomocą hasła, uzyskują do niej dostęp. Ogranicza to w znacznym stopniu kontakt z ludźmi, którzy to mogą być źródłem potencjalnego zagrożenia zarażeniem koronawirusem.
W walce z koronawirusem, Chińczycy korzystają z m.in. z bezzałogowców firmy Antwork – RA3.
Antwork.Ltd
Dostawcą rozwiązania logistycznego jest chińska firma Antwork specjalizująca się w zakresie robotyki i systemów informatycznych. Są oni wiodącym producentem bezzałogowców wykorzystywanych w branży transportowej.
W październiku 2019 r. firma ta uzyskała licencję na miejski transport przesyłek medycznych wydaną przez Administrację Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC). Dotychczas ocenia się, że użycie dronów w branży medycznej zmniejszyło czas oczekiwania na materiał medyczny o 50% względem transportu drogowego.
Bezzałogowce są także ważnym argumentem wtedy, gdy zasoby ludzkie są mocno ograniczane. Użycie dronów oszczędza eksploatowanie energii ludzkiej, jak i materialnej – przyczynia się do zmniejszenia tzw. czynnika ludzkiego. W misjach tego typu stwierdza się także mniejsze zanieczyszczenia transportowanych materiałów medycznych, niż w przypadku transportu samochodowego.
Medyczny transport wdrożony został wkrótce po ogłoszeniu przez chiński rząd strefy zagrożonej w Wuhan. Antwork podjął inicjatywę zgłoszenia swojej bezzałogowej oferty transportowej do ministerstwa zdrowia, zyskując tym samym aprobatę władz, walczącej już wtedy z epidemią na skalę kraju.
Obecnie, poza strefą bezpośredniego zagrożenia epidemiologicznego w Xingchang, Antwork wspiera logistycznie inne szpitale, dostarczając im rozwiązania powietrznego transportu materiałów medycznych.
Tak wygląda przykładowe wykonanie misji UAV z wykorzystaniem dronów firmy Antwork.
.Żołnierz, UAVO BVLOS.
To potwierdza jak nasze Ogniste Ptaki są uniwersalne. Świetny patent.
“Ogniste Ptaki” … jak pięknie napisane 😉