“Drony są wszędzie!” – to hasło jest już powszechnie znaną oczywistością. Kto poza Polakami i Azjatami równie silnie uwielbia drony? Oczywiście Amerykanie, którzy poza biznesowym wykorzystaniem bezzałogowców, włączają je m.in. do środków wyrazu artystycznego.
Całkiem niedawno, bo pod koniec lutego b.r. w Los Angeles odbył się pokaz filmu “The Lone Drone“. W roli głównej wystąpił Phantom DJI, a w zasadzie cały zespół Phantomów przerobionych na potrzeby filmu. Lotnicze ujęcia filmu wykonane zostały z użyciem Mavica DJI. Niestety, opis filmu nie podaje dokładnie jaki typ poszczególnych dronów wykorzystywali operatorzy.
o czym jest film?
Scenariusz filmu opiera się na relacji jaka nawiązuje się między mieszkającą na totalnym odludziu dziewczynką, a dronem zaplątanym w agawę. Kiedy dziewczynce udaje się oswobodzić drona, w domu rozpoczyna próby uruchomienia go, naprawienia zepsutych elementów.
Jak to często bywa, dorośli nie rozumieją więzi jaka zawiązuje się między dziewczynką, a jej nowym przyjacielem, dlatego spotyka ich wiele niecodziennych przygód.
Film z kategorii kina niezależnego, familijnego który dostarczy wielu emocji i wzruszeń, nie tylko dzieciom, ale też dorosłym.
reżyseria
Reżyserką filmu jest Vanessa Elliott, absolwentka studiów filmowych na Uniwersytecie w Berkeley. Co motywowało ją do stworzenia filmu, gdzie jedną głównych ról odgrywa dron?
To osobista historia. Podążałam za moją wyobraźnią z dzieciństwa, kiedy interesowałam się wynalazkami, nauką i różnymi odkryciami. Centrum tego filmu to podróż, jaką odbywają między sobą dron, dziewczynka i jej matka – ta historia dotyka każdego z nas, pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy z nas.
Swoje reżyserskie zainteresowania Vanessa opiera o tematykę bliską Isaakowi Asimov czy Stevenowi Spielberg, związaną z fundamentalnymi pytaniami o role technologii we współczesności, rosnącym znaczeniem sztucznych inteligencji, itp.
Celem reżyserki jest także zainteresowanie młodzieży, z zwłaszcza dziewczynek do realizowania swoich naukowych pasji. Wpisuje się ona tym samym w dyskusję nad zagadnieniami STEM (tł. red.: nauka, technologia, inżynieria, matematyka) i rolą kobiet w tej branży. Być może już niedługo kategoria ta zostanie uzupełniona o technologie bezzałogowe, gdzie jak widzimy – kobiety radzą sobie coraz lepiej.
Kiedy zobaczymy film w Polsce? Trudno narazie powiedzieć – jego projekcje w USA narazie nie weszły jeszcze do powszechnego obiegu.
.
Żołnierz, UAVO BVLOS.