Przez cały miniony weekend w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu odbywała się konferencja ekspercka poświęcona wymianie doświadczeń z użytkowania karabinka MSBS Grot.
Co to jest “GROTowisko”?
“GROTowisko” to konferencja ekspercka zapoczątkowana w 2021 roku z inicjatywy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsza edycja dotyczyła analizy zebranych wstępnych doświadczeń z użytkowania broni MSBS Grot przez żołnierzy WOT. W trakcie konferencji dyskutowano m.in. nad możliwościami zastosowania nowych rozwiązań celem wykorzystania opcji modułowości jakie miał gwarantować Grot. Wnioski, jakie udało się zebrać po konferencji miały wpływ na wprowadzane w broni modyfikacje.
Druga edycja konferencji z roku 2022, integrowała środowiska użytkujące w swojej pracy na co dzień karabinek Grot – obecnie, poza WOT, należą do nich również: policja, straż graniczna, straż leśna.
Dodatkowo, konferencja ta miała wzmocnić wzajemne zaufanie między producentem a użytkownikami broni. Podczas konferencji podkreślono spadającą liczbę usterek broni.
“GROTowisko’23”
Celem zakończonej w niedzielę 25/6/23 konferencji była wymiana doświadczeń i wniosków z użytkowania karabinka MSBS Grot przez środowiska, które na co dzień użytkują wskazaną broń, a zatem przez prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie. Konferencja przygotowana była we współudziale z Fabryką Broni “Łucznik”.
Poza konferencją ekspercką, obyły się dwa dni intensywnej eksploatacji karabinka na strzelnicy Bellona Marynino koło Zegrza. Rywalizowali ze sobą nie tylko przedstawiciele służb mundurowych, ale także osoby cywilne. Każdy, kto chciał poznać czym jest sławny “Grot”, miał szansę nie tylko na “popatrzenie”, ale przede wszystkim, na rzeczywiste użytkowanie go podczas ćwiczeń strzelniczych. Warto było skorzystać z tej opcji, ponieważ w każdym punkcie na uczestników czekali wysokiej klasy specjaliści, którzy podpowiadali jak najlepiej przygotować się do strzału, jak zadbać o poprawność postawy strzeleckiej, itp. Prócz Grota, można było oddać strzały również z VIS-a100, oraz broni wystawianej m.in. przez Łucznika Radom i “Zakłady Mechaniczne Tarnów”.
Gdzie w tym wszystkim drony?
Trzeci dzień, na strzelnicy dedykowany był rywalizacji na strzelnicy. Na placu głównym, prezentowały się firmy i jednostki wojskowe. Swoje wojskowe bezzałogowe systemy latające przedstawiły dwie jednostki WOT. Największe zainteresowanie budziły jak zawsze systemy FlyEye. Dużo pytań zadawanych wystawcom dotyczyło zasięgów lotów, warunków atmosferycznych w jakich można latać, a także wymagań jakie musi spełnić osoba chcąca pilotować taki statek powietrzny.
Tak więc, GROTowisko, chociaż jest konferencją ekspercką w zakresie broni strzeleckiej, może dostarczyć też wiedzy pasjonatom innych militarnych obszarów. Warto już dziś zaplanować udział w czwartej edycji GROTowiska, która zapowiedziana została na przyszły rok.
Jak mówili sami organizatorzy oraz osoby uczestniczące w poprzednich konferencjach, w bieżącym roku podniesiono organizacyjną poprzeczkę. Możemy się więc spodziewać, że w roku 2024 konferencja osiągnie jeszcze większą skalę.
.Pilot UAV, partner firmy SPH Engineering z Łotwy - producenta rozwiązań technologicznych UAV dla przemysłu, nauki i nie tylko, programu do planowania misji autonomicznych UgCS i "Tańczących dronów".