W czwartek, 29 sierpnia b.r. Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) zorganizował przy współudziale swoich partnerów – PAŻP-u, ULC-u i Metropolii GZM konferencję, podczas której poinformowano o osiągnięciach i planach CEDD, jak również nadchodzących w 2020 roku zmianach w zakresie wykonywania lotów BSP i uprawnień pozwalających na loty.
Konferencja składała się z dwóch części – wystąpień prelegentów oraz części warsztatowej organizowanej w mniej liczebnych grupach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Mikołaj Wild, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. BSP i programu CEDD – Małgorzata Darowska, przewodniczący Zarządu GZM – Kazimierz Karolczak, wiceprezes ULC – Michał Witkowski, Prezes PAŻP – Janusz Janiszewski, jak również Dyrektor Departamentu BSP w ULC – Paweł Szymański, Dyrektor s. Bezpieczeństwa Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Józef Zawadzki, p.o. Kierownika Działu Zarządzania Operacjami BSP w PAŻP – Maciej Włodarczyk, Rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Arkadiusz Mężyk, Kierownik Projektu „Drony Nad Metropolią” GZM – Marcin Dziekański. W części warsztatowej, można było uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami Centrum Badań Kosmicznych, jak i katowickiej Straży Miejskiej. To bardzo szerokie grono gości potwierdziło założenie, że branża BSP znajduje się w obszarze zainteresowania wielu gałęzi gospodarki, i każda z nich z powodzeniem może wykorzystywać możliwości jakie daje “świat dronów”.
Podczas konferencji podzielono się wieloma spostrzeżeniami i wnioskami, które wypracowane przez rok działalności Demonstratora, dają bogaty materiał do analizy i wyznaczania prognoz, w jakim kierunki i tempie będzie rozwijać się w Polsce branża BSP.
Przedstawiciele ULC-u i PAŻP-u omówili zmiany, jakie niebawem wejdą w życie każdego operatora. Chodzi m.in. o legislację, która od lipca 2020 roku w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać na równych zasadach i uszczegóławiać zasady wykonywania lotów honorowanych w każdym z jej państw zgodnie z wytycznymi prawa. Oznacza to, że z jednej strony, polscy operatorzy w innych krajach unii będą mogli konkurować z lokalnymi operatorami na równych prawach, z drugiej jednak – będą musieli zadbać o transparentność swojej oferty i dopełnić wszelkich formalności związanych z wykonywaniem lotów z wykorzystaniem BSP. Zapewni to nie tylko bezpieczeństwo misji UAV, ale również profesjonalizację usług. To, co jeszcze na początku roku było tylko wizją przyszłości, np. podczas Konferencji „Eksploatacja Bezzałogowych Systemów Latających” z marca b.r., obecnie staje się faktem, który wymaga szybkiego i stanowczego dostosowania swoich usług i floty, aby być w czołówce firm mogących zaoferować swoje rozwiązania branżom, gdzie BSP dopiero wkraczają na rynek usługodawców.
W trakcie przerwy między kolejnymi panelami konferencji, przez firmę “DroneLand” przedstawiony został projekt roju dronów, wykorzystujący system UgCS Dancing Drones, którego jesteśmy dystrybutorem. Więcej o zasadzie realizacji lotów w oparciu o plan misji „Tańczących Dronów” znajdziecie na naszej stronie internetowej dedykowanej temu rozwiązaniu: www.ugcs.pl.
O szczegółach wydarzenia z katowickiego MCK, będę pisać w kolejnych artykułach, gdzie każdy z podjętych na konferencji tematów będzie omówiony bardziej precyzyjnie. Sądzę, że będzie to najlepsza opcja do konkretnego przedstawienia każdego z tematów, bowiem z omawianymi wczoraj zmianami, już niebawem będzie musiał zmierzyć się każdy operator.
Żołnierz, UAVO BVLOS.