Na potrzeby konferencji, która ma odbyć się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej 20 czerwca b.r. (zmiana terminu konferencji o której więcej przeczytasz w artykule “Bezpieczne latanie dronem. BHP dla … Rodziców“), przygotowujemy się zbierając dane z tzw. pierwszej ręki. Gdzie dokładnie? W sklepach prowadzących sprzedaż dronów.
Interesuje nas wszystko, a dokładniej rzecz ujmując:
- kto i dlaczego kupuje drony,
- który okres roku jest najbardziej chłonny pod względem popytu na bezzałogowce,
- jak wygląda wstępna wiedza, z jaką do sklepów przychodzą klienci,
- jak szybko dokonywane są transakcje – od momentu odwiedzenia sklepu, po zakup konkretnego produktu,
- z czym (czytaj: jakimi uszkodzeniami) wracają klienci do sklepów.
Dzisiaj przedstawiamy pierwszą część tego raportu.
Research przeprowadzony był dn. 7 marca b.r. w iSpot oraz MediaMarkt w Galerii Krakowskiej.
kto kupuje drony?
Celem naszej prelekcji na wspomnianej konferencji ma być bezpieczeństwo lotnicze BSP w wykonaniu dzieci / rodziców. Dlatego pierwszym tematem, jaki pojawił się przy organizacji wystąpienia okazała się wątpliwość – czy dorośli kupują drony dla dzieci, czy … dla siebie?
Pytanie to zadane zostało sprzedawcom sieci dystrybuujących drony.
Sprzedawcy oceniają, że w zakresie nieprofesjonalnego wykorzystania BSP, drony najczęściej kupowane są jako prezent dla dzieci.
– Niespodzianka dla dzieci, czy … raczej tatusiowie sami sobie prezentują nowy gadżet? – dopytuję. Doradca klienta nie chce kontynuować wątku, ale kończy rozmowę stwierdzeniem, że dron to fajna zabawka, dlaczego odmawiać sobie frajdy?
A zatem, drony jako prezenty są faktem. Kupują je najczęściej mężczyźni, kobiety jako nabywczynie BSP (przynajmniej przez zagadniętych konsultantów) nie były jeszcze obsługiwane.
okazje, aby kupić drona
Dobry moment nie patrzy w kalendarz – jest okazja, warto kupić drona. Nie mniej, panowie decydujący się zakupić drona “w celach rekreacyjnych” dla swoich dzieci, zwykle decydują się na taki prezent z okazji urodzin dziecka, dnia dziecka lub zakończenia jakiegoś etapu nauki. Święta czy uroczystości religijne (najpopularniejsza w tej kategorii jest komunia), to inny target.
Kiedy panowie chcą kupić drona, dorobienie do tego ideologii, że akurat dziecko ma urodziny albo są święta, to tylko pretekst. W ich umyśle, ten konkretny dron już został zakupiony i dumnie prezentuje się na półce z innymi gadżetami.
Co ciekawe, chęć zrobienia niespodzianki dziecku nie jest jedynym powodem, dla jakich drony są wybierane na prezent. Drony coraz częściej traktowane są jako narzędzie do nauki. Poza efekciarskim nabytkiem, panowie zwracają też uwagę na parametry techniczne. Im młodsze dziecko, tym mniejsze wymagania techniczne wobec drona, ale też wyższa potrzeba bezpieczeństwa.
Nie mając wiedzy w tym temacie, klienci często proszą o radę, aby opowiedzieć im o wybranych modelach BSP. Co za tym idzie, w znacznej mierze polegają na opinii sprzedawcy. Wymiana komentarzy na grupach facebookowych często kończy się mało merytoryczną kłótnią (bynajmniej nie na argumenty), stąd nieobeznani w temacie klienci pozostawieni są wiedzy i radom konsultantów ds. sprzedaży.
To, na czym im najbardziej zależy, to aby dron nie zrobił krzywdy dziecku, oraz aby był wytrzymały na zderzenia z twardymi powierzchniami.
co wiedzą o bezpiecznym lataniu
Na koniec pytam jeszcze, czy klienci interesują się bezpieczeństwem latania, czy mają świadomość, że istnieje coś takiego jak prawo lotnicze, któremu podlegają, kiedy wzbijają się w powietrze swoimi “zabawkami”.
Czeka na mnie brak odpowiedzi. Drony, to drony – zabawki służące rozwijaniu kreatywności, prędkości reakcji, aparaty fotograficzne robiące zdjęcia w dalszej perspektywy, niż z klasycznego kija. A prawo lotnicze? Chyba nie do końca klienci zdają sobie sprawę, że coś takiego ich obowiązuje. Przecież kupują drony dla zabawy.
Research, jaki od kilku tygodni wykonujemy z powodu zbliżającej się konferencji, ma na celu zgromadzenie wiedzy popularnej w zakresie tego, jak wg nieprofesjonalnych użytkowników, działają drony. Spotykamy się z naprawdę niezłymi “nowinkami” jeśli chodzi o kreatywne zastosowanie BSP. Ale o tym, następnym razem
Żołnierz, UAVO BVLOS.