Parytety w zainteresowaniach na szczęście nie działają. Każdy może wykazać się inicjatywą w obszarze, który jest mu bliski. Tak samo jest z kobietami, które rozwijają swoje lotnicze pasje z wykorzystaniem dronów.
“kobiece” branże
Na szczęście – coś takiego nie istnieje. Trochę trudno przychodzi mi udowadnianie, że “kobiety coś mogą”. Owszem, mogą, jeśli spełniają warunki określane przepisami prawa. I na tym poprzestańmy.
Jednak istnieją pewne nisze, w których kobiety stanowią liczniejszą reprezentację. Są nimi na pewno fotografia artystyczna, dziennikarstwo oraz wykonywanie komercyjnych zleceń dronem w zakresie pomiarów i analizy geodezyjnej.
Dwa pierwsze obszary związane są z wrażliwością na detal i umiejętnością oceny sytuacji. Dobry fotograf jest również reportażystą, w związku z czym musi umieć przełożyć istotną scenę na obraz warty zachowania na karcie pamięci. Budowanie emocji, nastroju, archiwistyka ważnych zdarzeń to momenty, które angażują reportażystę bez względu na płeć. Dlatego też wykorzystywanie przez kobiety dronów jako narzędzia służącego dokumentalizacji sytuacji i wydarzeń jest przez nie coraz częściej i chętniej wykorzystywane.
Dobrymi przykładami są uznane w świecie mediów społecznościowych Sally French czy Joanna Steidle, fotografki dzielące się swoimi pracami na Instagramie.
kobiety w architekturze
Drugą najbardziej popularną grupą kobiet, które na codzień wykorzystują drony jako narzędzie pracy to geodetki i architektki. Mamy je wśród naszych klientek oprogramowania UgCS służącego do planowania misji UAV oraz monitorowania obszarów w ramach zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie, jednym z podstawowych narzędzi pracy specjalistów planowania i architektury jest dron oraz całe spektrum możliwości, jakie dają pozyskiwane przez niego dane. Zaczyna się od oględzin planu inwestycji, poprzez zbadanie ukształtowania terenu i profilu wysokościowego, następnie planowania prac budowlanych i zagospodarowania terenu, dozoru inwestorskiego, dokumentacji prac, a następnie archiwizacji wykonanej inwestycji. Na każdym z tych etapów sprawdzają się drony i możliwości, jakie dają im dodatkowe funkcjonalności, jak np. wspomniany wcześniej program planowania misji UgCS.
to normalne!
Czy w dzisiejszych czasach jeszcze kogoś dziwi, że kobiety również fascynują się nowoczesnymi technologiami i co ważniejsze – mają w nich swój naukowy i badawczy udział?
To normalne, że narzędzia nowoczesności służą każdemu, kto chce się nimi posługiwać. Jedna różnica tkwi w efektywności tych narzędzi – to od użytkownika zależy, ile “wyciśnie” z pełnego potencjału konkretnego sprzętu.
Jeśli nowe technologie i możliwości jakie dają są dla ciebie ciekawym źródłem pozyskiwanych danych i narzędziem ułatwiającym pracę – idź w tym kierunku! Korzystaj z nich i osiągaj swoje cele. To przecież normalne!
Żołnierz, UAVO BVLOS.