Odbywająca się w katowickim MCK-u konferencja dedykowana przyszłości technologii Bezzałogowych Statków Powietrznych w Polsce, wzbogacona została pokazem możliwości, jakie daje rój dronów. Ten ciekawy koncept zyskał aplauz publiczności i potwierdził, że rozwój technologii automatycznych lotów nadzorowanych wkracza w sferę publiczną z wielkim impetem.
Co to jest “rój dronów”
W potoczny sposób określa się tak zespół niezależnych bezzałogowych jednostek latających opartych o automatyczny system sterowania. Podczas katowickiej konferencji śląska firma DroneLand zaprezentowała pokaz dwudziestu jednostek latających, wykonujących zaplanowaną misję. Był to pokaz choreograficzny pokazujący lot dronów zgodnie z zaplanowaną wcześniej misją. To, co konieczne przy organizacji misji roju dronów, jak tej z Katowic, to przede wszystkim – zaprojektowane do lotów automatycznych BSP, zgody ULC na wykonanie misji oraz komputer, za pomocą którego wykonamy zadanie programowania misji.
Świetnym przykładem programowania misji tego typu jest planowanie za pomocą Drone Show Software – programu, który umożliwia równoczesne i zsynchronizowane sterowanie dziesiątkami dronów jako latającymi “pikselami”. Jeśli dodamy do tego dodatkowe diody led, lasery lub wytwornice dymu, możemy otrzymać niezapomniane show stanowiące mniej inwazyjną w hałas alternatywę dla tradycyjnych fajerwerków.
Jak technologicznie zorganizować pokaz roju dronów
Poza prawnymi uwarunkowaniami pokazu roju dronów, czyli zgody ULC na dość specyficzny lot automatyczny, wybór odpowiedniego, bezpiecznego miejsca itp., będziesz potrzebować conajmniej dwudziestu jednostek latających. Nie ma przeciwwskazań technologicznych, aby było mniej dronów, jednak aby choreografia ukazała całe swoje bogactwo, należy zadbać aby było jak najwięcej dronów. Następnie programujesz drony zgodnie z wytycznymi programu Dancing Drones Controller. Więcej szczegółów odnośnie programu znajdziesz na stronie przedstawiciela oprogramowania w Polsce – UgCS Polska.
Podczas latania dużą ilością dronów jednocześnie w bliskiej odległości od siebie, kluczowa jest precyzja. Istotne jest zapewnienie, że między dronami utrzymywana jest niezbędna odległość a co najważniejsze duża precyzja. Aby zapewnić najlepszą możliwą precyzję pozycjonowania roju dronów, należy użyć RTK GPS.
Musisz zadbać o to, aby zaplanowana choreografia była dobrze zsynchronizowana z muzyką i z zachowaniem wymaganych odległości między dronami na każdym etapie ich lotu. Dzięki temu unikniesz niepożądanych zdarzeń w powietrzu i na lądzie.
Jak może wyglądać Twoja wizja pokazu roju dronów? Jedynym ograniczeniem jest prawo lotnicze i wymagania sprzętowe każdego drona, układy choreograficzne nie są ograniczone w żaden sposób. Z wykorzystaniem Dancing Drone Controller możesz tworzyć układy geometryczne, trójwymiarowe i na płaszczyźnie, układy dynamiczne i statyczne – w zależności od potrzeb Twoich i zleceniodawcy.
Przedstawiony w Katowicach fragment pokazu “biegnący człowiek” z wykorzystaniem dwudziestu dronów pokazał techniczne możliwości programu do sterowania rojem dronów. Najpełniej jednak swoje bogactwo i innowacyjność ukazuje rój dronów o zmroku, kiedy wszystkie światła migotają zgodnie z rytmem zaprogramowanych dźwięków tworząc niezapomniane wrażenia. Porównawczo, sprawdźcie jak wygląda rój dronów w tym samym układzie “biegnący człowiek” zaprezentowany wieczorem.
Jeśli jesteś zainteresowany tematem “tańczących dronów”, skontaktuj się z dystrybutorem UgCS Polska.
.Żołnierz, UAVO BVLOS.