• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego

Dronowładni. Cybulski & Shepherd

Latać bezpiecznie.

  • HomeTu zacznij
  • AktualnościNajnowsze artykuły
    • Wydarzenia
  • Wiedza UAVBaza wiedzy o BSP
  • O nasSłów kilka
  • KontaktNapisz do nas
Jesteś tutaj: Strona główna / Archiwum dlaZastosowanie UAV

Zastosowanie UAV

Tworzenie modelu 3D z wykorzystaniem drona

17 lutego 2021 Autor: Maciej Cybulski - Zostaw komentarz

Dziś kilka wskazówek na temat, który na grupach dyskusyjnych co jakiś czas powraca, czyli jak ze zrobionych zdjęć lotniczych wykonać model 3D.

Model 3D to nie tylko hobby pasjonatów latania bezzałogowcami, ale też usługa na którą popyt sukcesywnie rośnie. Modele 3D często są używane na dużych placach budowy do określania topografii terenu, obliczania niezbędnych przemieszczeń gruntu, lub dokumentacji postępów budowy w relacji z planem projektu. Inne gałęzie gospodarki, np. konserwacja czy górnictwo, również używają modeli 3D, choćby do naliczania kubatury.

Model 3D – nie o każdej porze dnia

Jednym z najistotniejszych kroków w tworzeniu modelu 3D z wykorzystaniem BSP jest właściwe określenie pory nalotu. Wiadomo – unikamy silnego wiatru, czy deszczu lub mgły. Ważne jest jednak właściwe oświetlenie obiektu.

Szczególnie odpowiednie są do tego pochmurne dni, wtedy światło słoneczne nie tworzy silnego zacienienia. Jeśli pojawiają się cienie, to są mocno rozproszone. Również istotne jest, by słońce było maksymalnie wysoko, bo cienie wtedy są najkrótsze. Dlatego nie sprawdzają się godziny poranne czy wieczorne. Pory te są ciekawe pod względem fotograficznym (np. złota godzina), jednak fotografie z tego przedziału czasowego nie będą nadawać się do modelowania 3D.

Planowanie nalotu

By zebrać materiał z którego będziemy mogli złożyć model 3D, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie trasy przelotu BSP. Tutaj pomocnym może być program UgCS, gdyż oferuje bardzo rozbudowane możliwości zaplanowania lotów zarówno VLOS jak i BVLOS. 

Nalot 3D jest rozszerzeniem nalotu fotogrametrycznego (kamera w nadirze). Najpierw wykonujemy nalot w wyniku którego zebrany materiał pozwoli nam na poprawne złożenie mapy. Uzyskamy w ten sposób obraz 2D. Co zatem zrobić by przejść do obrazu 3D?

Dla prawie płaskiej powierzchni z nalotu nadirowego można już z grubsza utworzyć model 3D, jednak jego dokładność może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli w terenie są jakieś wzniesienia lub doliny, ostre bądź zakrzywione krawędzie, taki model będzie bardzo niedokładny. Brakuje wystarczającej ilości informacji o wszystkich krawędziach obiektów.

By zwiększyć dokładność modelu, należy jeszcze przeprowadzić kilka dodatkowych nalotów uzupełniających, jadnak kamera będzie już skierowana ukośnie.

Do wykonania będą jeszcze 3 loty po okręgu na różnych wysokościach.

Pierwszy lot odbywa się na tym samym poziomie co lot ze zdjęciami z nadiru, ale skierowany jest pod kątem 45 stopni. Drugi lot na wysokości 1,5 raza wyższej niż przy rejestracji kamerą w nadirze, jednak pod większym kątem. Tu kąt zależy bardzo mocno od wielkości obiektu i trzeba go doświadczalnie dobrać. Wreszcie trzeci lot. Lot ten odbywa się na połowie wysokości nalotu z kamerą w nadirze. Na tej wysokości kamera już jest nachylona pod kątem prawie 90 stopni. W przypadku wszystkich zdjęć należy pamiętać, by na zdjęciach nie rejestrować horyzontu, gdyż to powoduje późniejsze problemy z właściwym przetwarzaniem. 

W szczególnych przypadkach trzeba jeszcze wykonać dodatkowe zdjęcia. Dzieje się tak wtedy, gdy w modelu występują elementy, których z poprzednich perspektyw nie możemy zobaczyć. Takie zdjęcia są rejestrowane z minimalnej wysokości, z kamerą skierowaną pod kątem 90 stopni. Jeśli lot na małej wysokości nie jest możliwy, zawsze możemy nieść drona i wykonać odpowiednie zdjęcia. Ważne jest by każde zdjęcie miało georeferencję.

Obróbka materiału

Poszczególne fotografie następnie łączymy w model 3D za pomoce dedykowanego oprogramowania. W tym celu oprogramowanie odczytuje metadane z poszczególnych fotografii, takie jak współrzędne GPS, nachylenie kamery, czy w niektórych przypadkach też wysokość. Nakładając poszczególne obrazy na siatkę przestrzenną, algorytmy oprogramowania są w stanie rozpoznać względne przemieszczeni się elementów (różnice i części wspólne). Na tej podstawie określa dokładną pozycję w modelu. Model 3D jest tworzony poprzez przypisanie wszystkich elementów do siatki przestrzennej.

Przy wykonywaniu misji UAV pamiętać należy też o przepisach prawa lotniczego. Obecnie maksymalna wysokość lotu (jeśli nie uzyskamy specjalnego zezwolenia) to 120m. Zatem nie łamiąc przepisów, podstawowy nalot z nadiru możemy wykonać max. z wysokości 80m.

Tak wykonany nalot, owocuje materiałem do złożenia modelu 3D. Jednak już o samym składaniu modelu powiem sobie niebawem…

UgCS CC – monitoring z powietrza – dla kogo i dlaczego?

5 listopada 2020 Autor: Maciej Cybulski - 2 komentarze

UgCS CC – podstawowe oprogramowanie UgCS rozszerzone o funkcje przydatne dla centrów zarządzania i SAR. Ale czy tylko dla nich? 

Subiektywne spojrzenie na wykorzystanie programu w kontekście specyficznych profesjonalnych scenariuszy.

Obszary zastosowań:

Operacje SAR

Działania grup poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) realizowane są według ściśle określonych procedur. Można je podzielić na dwie kategorie: lokalną (krajową) i międzynarodową. Procedury te regulują między innymi takie aspekty jak gotowość operacyjna i wyposażenie, czy liczebność grup. Operację wykonywaną przez grupy podczas akcji można podzielić na cztery podstawowe fazy:

– Mobilizacja
– Akcja
– Demobilizacja
– Koniec misji

SAR – Akcja

Skupimy się na drugiej fazie – czyli Akcji. To moment, kiedy mamy możliwość, wykorzystując dostępne technologie, maksymalnie skrócić czas realizacji działań ratunkowych.

W przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej przez człowieka, głównym priorytetem grup poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) jest jak najszybsza lokalizacja ofiar. Nawet minuty mogą odgrywać kluczową rolę w zachowaniu życia przez ofiary.

Największym wrogiem działań jest – CZAS.  Aby uzyskać najlepszą wydajność, można zastosować szereg standardowych procedur operacyjnych, jednak to co może znacząco poprawić efektywność i skuteczność, to nowe technologie, które pozwalają nam ten czas skrócić .

Skuteczne przeprowadzenie akcji, która ma miejsce na terenie dotkniętym klęską, wymaga  koordynacji działań wszystkich wyspecjalizowanych grup obecnych na miejscu. Aby móc skutecznie pomagać ofiarom, czynności ratownicze wykonywane na miejscu katastrofy dzielimy na pięć następujących po sobie etapów:

  • Rozpoznanie –  identyfikacja zagrożeń, określenie wielkości strefy zagrożenia.Tutaj UgCS CC może posłużyć jako narzędzie do wykonania zmapowania terenu z wykorzystaniem roju dronów. W ten sposób otrzymujemy aktualną mapę teatru działań.
  • Wstępne określenie liczby osób zaginionych

            UgCS CC poza możliwością zastosowania różnych dronów, umożliwia też zastosowanie całego spektrum detektorów optycznych – kamer UV czy IR. Mocną stroną tego rozwiązania jest to, że streaming video z każdego drona jest realizowany w czasie rzeczywistym z transmisją do operatora i do Centrum Dowodzenia. Streaming ten posiada też pełną georeferencję. Zatem, gdy operator lub dowódca zauważy na przekazie video interesujący obiekt, może oznaczyć go geo-znacznikiem, który może stać się punktem docelowym dla ratowniczego zespołu naziemnego.

  • Zabezpieczenie, w tym oświetlenie teatru działań

           Skoro można podczepić do drona kamerę, to dlaczego nie podczepić reflektora?  W ten sposób możemy wspomóc zespół naziemny poprzez doświetlenie terenu w  którym będzie operował.

  • Znajdowanie osób znajdujących się w niedostępnych miejscach
    Tutaj wybitnie przydaje się obrazowanie kamerami z spektrum widzialnego jak też termowizyjnymi, a obserwacja z pewnej wysokości zmienia zupełnie perspektywę widzenia i pozwala objąć „wzrokiem” zdecydowanie większy obszar niż z ziemi.
  • Dotarcie do ofiar z wykorzystaniem dostępnego sprzętu, udzielenie fachowej pierwszej pomocy, ewakuacja poszkodowanych i osób zagrożonych ze strefy zagrożenia.
    Zastosowanie UgCS CC wraz z rojem dronów zdecydowanie przyspieszy oznaczenie punktów docelowych i dotarcie pomocy w określone wcześniej rozpoznane z powietrza miejsca.

Każdy etap powinien być odpowiednio zaplanowany i wdrożony. Pierwszym krokiem do wykonania na miejscu zdarzenia jest m.in. ustalenie wielkości strefy zagrożenia. Biorąc pod uwagę charakter działań, w wielu przypadkach stosując klasyczne metody, ten etap może nie zostać wykonany szybko lub dokładnie. W czasie katastrof budowlanych o dużej skali, wywołanych w szczególności trzęsieniami ziemi, wielkość stref zagrożenia jest znaczna, w efekcie docieranie i identyfikacja wszystkich obszarów wymagających interwencji, np. poprzez odcięcie szlaków komunikacyjnych, z reguły może być utrudnione.

Z tego powodu, jedną z metod realizacji tego zadania jest przeszukiwanie powierzchniowe, czyli przyspieszone. Polega ona na szybkim i rozległym przeszukaniu terenu dotkniętego katastrofą w celu znalezienia obszarów o dużej przeżywalności, jak i osób unieruchomionych niewielkim gruzem. Rozwiązanie to jest ściśle związane z ograniczeniami dotyczącymi liczby ratowników.

Zakładając, że stan osobowy grupy ratowniczej pozostaje niezmieniony, tj. liczba ratowników na miejscu zdarzenia nie uległaby zwiększeniu, dla optymalizacji procesu poszukiwań konieczne jest wdrażanie coraz to nowszych rozwiązań.

Prawidłowe i skuteczne działania poszukiwawcze można przeprowadzić poprzez dokładne planowanie działań i maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów i środków.

Zauważmy, że zastosowanie bezzałogowców do tego typu działań obniża koszty prowadzenia akcji, konieczność zaangażowania specjalistów oraz zdecydowanie podwyższa skuteczność akcji ratunkowej, jednocześnie mocno skracając niektóre jej etapy. Co w efekcie przełożyć się może na dotarcie na czas do większej ilości osób niż podczas działań wyłącznie tradycyjnymi metodami.

Dron jest w stanie dotrzeć szybciej i bezpieczniej tam, gdzie człowiek ryzykuje zdrowiem/życiem, czy choćby tylko czasem dotarcia na miejsce. Jeśli dołożymy do tego transmisję video w czasie rzeczywistym z miejsca, gdzie znajduje się dron do Centrum Dowodzenia, czy możliwość zmapowania rzeczywistego terenu akcji i porównania z wcześniejszymi mapami, otrzymujemy narzędzie, które dostarcza olbrzymią ilość informacji niezbędnych do właściwego i skutecznego zadysponowania zasobami ludzkimi i sprzętowymi w celu szybkiego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji ratunkowej. Dowódca akcji dostaje w ten sposób zdecydowanie więcej pewnych informacji niż w przypadku, gdy bazuje tylko na standardowych materiałach i źródłach informacyjnych.

Scenariusze

UgCS CC w swoich gotowych scenariuszach bazuje na natowskich procedurach CSAR (Combat Serach and Rescue). Mamy tu 2 najpopularniejsze predefiniowane scenariusze Creeping Line – poszukiwanie po trasie prostopadle przecinającej przewidywaną oś poruszania się poszukiwanego 

 oraz  Expanding Square – poszukiwanie w rozszerzającym się kwadracie.

 

Pozostałe scenariusze z natowskiej doktryny CSAR, trzeba niestety samodzielnie „narysować” w UgCS. Nie mniej, mamy tu wszystkie niezbędne funkcjonalności do realizacji chociażby sektorowych poszukiwań. 

Oczywiście nowoczesne technologie nie mogą zastąpić niezawodnych tradycyjnych metod. Jednak dość wyraźnie mogą one zwiększać skuteczność prowadzonych działań poszukiwawczych.

UAV mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach sektora publicznego i prywatnego, m.in.:

  • w administracji publicznej:  przez straż graniczną lub służby udzielające pomocy po katastrofach, policję czy wojsko.
  • w sektorze prywatnym: monitoring, dozór i konserwacja budynków, przedsiębiorstw energetycznych, placów budowy, obiektów rolniczych, gospodarstw, badania geologiczne czy geodezja.

Takie służby publiczne,  jak na przykład PSP, prowadzą działalność na wielu polach związanych z prewencją, ratownictwem i ochroną ludności.  Dynamika zmian wymaga ciągłego doskonalenia kadr, unowocześniania bazy sprzętowej oraz rewizji przyjętych rozwiązań w zakresie działań ratowniczych.

Ze względu na pewien naturalny podział, wybrane jednostki straży pożarnej specjalizują się w określonych dziedzinach: ratownictwo techniczne, ratownictwo wysokogórskie, ratownictwo chemiczne, ekologiczne itp. Istnieje również obszar związany z eliminowaniem skutków zdarzeń o większej skali. Jak nie trudno sobie wyobrazić takie specjalistyczne działania i ich skuteczność są ściśle zależne też od technologii.

Obszar zastosowania:

Policja, Monitoring, Agencje ochrony i Straż Miejska

UgCS CC w zastosowaniu w Policji, Straży Miejskiej czy agencji ochrony umożliwia wydajne wykorzystanie dronów do przesyłania strumienia video na żywo z miejsca zdarzenia, oraz łatwiejszego rozpoznania dla grup szybkiego reagowania, co daje taktyczną przewagę i obiektywny ogląd sytuacji.

Wykorzystać tu można właściwości przesyłania w czasie rzeczywistym strumienia video do centrum dowodzenia w dowolne miejsce na Ziemi. Możemy też zdalnie sterować dronem w celu obserwacji miejsca zdarzenia i ułatwienia podjęcia właściwych dalszych działań.

Wszystkie drony biorące udział w akcji widoczne są na jednej mapie w centrum dowodzenia, a brak składników chmurowych w budowie infrastruktury zapewnia bezpieczeństwo pozyskanych informacji.

Modułowa budowa systemu UgCS umożliwia bardzo łatwą integrację z istniejącymi systemami ochrony i monitorowania, co z pewnością docenią służby patrolowe czy to Policji czy Straży Miejskiej.  Zauważmy, że w przypadku konieczności udania się na miejsce incydentu, dron może się udać tam zdecydowanie szybciej niż człowiek. 

Oczywiście to tylko kilka z możliwych scenariuszy działań z wykorzystaniem oprogramowania z rodziny UgCS i roju dronów.

Innym dość ciekawym scenariuszem zastosowań roju dronów i UgCS CC to działania naukowe w postaci poszukiwania meteorytów z obserwowanych spadków.

Jeśli jesteśmy w stanie odtworzyć, nawet zgrubnie tor lotu meteoroidu w ostatniej fazie lotu tuż przed upadkiem na Ziemię, wykorzystać tu możemy najprostszy scenariusz z doktryny CSAR – poszukiwanie równolegle do trasy lotu poszukiwanego obiektu — Parallel Search Pattern Along Objects Route of Flight.

 

Innym rozwiązaniem angażującym zdecydowanie więcej nowej technologii jest możliwość zastosowania UgCS CC do testowania systemów ochrony antydronowej. W takim przypadku program UgCS CC wykorzystywany jest do zaplanowania trasy, zarządzania i badania reakcji roju dronów. Testy były już robione przez producenta i opisane są w artykule :

Testing counter drone system using ugcs commander

Jest to tylko zasygnalizowanie  potencjalnych możliwości, które ograniczać może jedynie nasza wyobraźnia. Technologia i sam program cały czas się rozwija, co pozwala implementować coraz to nowe idee i pomysły na realizację coraz to bardziej śmiałych projektów misji.

Jeśli temat Cię zainteresował, zapraszam na krótki przegląd funkcji UgCS CC który będę prowadził na DroneTech Meeting w piątek 6 listopada 2020, ok godziny 15:00, a jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu 

 

Kto kupuje drony? RAPORT, cz. I

16 marca 2020 Autor: Joana Shepherd - Zostaw komentarz

Na potrzeby konferencji, która ma odbyć się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej 20 czerwca b.r. (zmiana terminu konferencji o której więcej przeczytasz w artykule “Bezpieczne latanie dronem. BHP dla … Rodziców“), przygotowujemy się zbierając dane z tzw. pierwszej ręki. Gdzie dokładnie? W sklepach prowadzących sprzedaż dronów. [Więcej …] about Kto kupuje drony? RAPORT, cz. I

Drony w walce z koronawirusem

11 marca 2020 Autor: Joana Shepherd - 2 komentarze

Koronawirus to temat, który zdominował światowe kanały informacyjne. Chiny, jako strefa “0” korzysta z każdej możliwości, aby zneutralizować wirusa. Dlatego też w sytuacjach wymagających prędkiego działania i minimalizujących możliwość zakażenia COVID-19, chińskie szpitale wykorzystują drony.

drony w służbie zdrowiu

Aby uniknąć kontaktu z przypadkowymi osobami, chińskie szpitale do transportu krwi lub próbek z materiałami epidemiologicznymi wykorzystują drony. Dzięki rozbudowanej sieci transportowej, w szybki i nieinwazyjny sposób mogą transportować nie tylko materiał biologiczny, ale także środki ochronne dla personelu medycznego. [Więcej …] about Drony w walce z koronawirusem

Webinar UgCS – nagranie

1 marca 2020 Autor: Joana Shepherd - Zostaw komentarz

Dysponujesz oprogramowaniem UgCS, ale nie masz czasu na śledzenie na bieżąco jego aktualizacji? Obejrzyj webinar, z którego dowiesz się jakie nowości weszły w jego skład w ostatnim czasie. [Więcej …] about Webinar UgCS – nagranie

UgCS – Universal Ground Controller Station

25 listopada 2019 Autor: Maciej Cybulski - Zostaw komentarz

Black Friday tuż, tuż!

Dołączamy do tej akcji!

Tym razem mamy dla Was ofertę -15% na wszystkie pakiety UgCS. Sprawdźcie naszą ofertę na facebooku.

Oferta ważna od dzisiejszego dnia (25/11/2019) do soboty (30/11/2019).

Nie OBNIŻAMY lotów, OBNIŻAMY ceny!

Oferta ograniczona czasowo!

Zwiększ produktywność pomiarów z wykorzystaniem UAV:
1. Dzięki wbudowanemu narzędziu do planowania fotogrametrii zwiększ wydajność zapisu danych conajmniej dwukrotnie.
2. Planuj i lataj misjami offline, nawet w obszarze pustynnym, z możliwością przetwarzania map.
3. W najnowszej wersji możliwość SKANOWANIA ELEWACJI I PATROLOWANIA dużych powierzchni!
4. Lataj długimi trasami, wznawiając loty z określonego punktu drogi, np. po zmianie baterii.
5. Importuj obrazy GeoTIFF jako nakładkę mapy UgCS.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami: maciej.cybulski@ugcs.pl .

  • Idź do strony 1
  • Idź do strony 2
  • Go to Next Page »

Pierwszy Sidebar

“Wiedza UAV” wprost na Twoją skrzynkę mailową

Polecane artykuły

DroneTech World Meeting już po raz 5-ty! Dlaczego nie możesz go opuścić? Co szykują organizatorzy? 

3 listopada 2020 By Joana Shepherd Zostaw komentarz

Maciej Cybulski – prelegentem na konferencji DroneTech World Meeting 2020!

2 listopada 2020 By Joana Shepherd Zostaw komentarz

Konferencja Digit4Kids! – prelekcja Maćka Cybulskiego

27 października 2020 By Joana Shepherd Zostaw komentarz

książka o dronach

Czytamy w Redakcji #1 – Drony dla Bystrzaków

5 lipca 2020 By Joana Shepherd and 1 more 1 komentarz

Urząd Lotnictwa Cywilnego

ULC donosi… czyli nadzwyczajne zmiany.

21 kwietnia 2020 By Maciej Cybulski 3 komentarze

Szukasz wsparcia w dogadaniu się ze swoim dronem?

Nie wiesz jak sprzedawać swoją ofertę dronowych fotografii?

Już w czerwcu uruchamiamy newslettera… a w nim sporo ciekawych informacji

  • Home
  • Aktualności
  • Wiedza UAV
  • O nas
  • Kontakt

Copyright © 2021 · MC2Systems · Zaloguj się

Od 25.05.2018 obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku (RODO).
W związku z tym potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies.
Administratorem danych jest MC2Systems. W każdej chwili możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych, masz prawo dostępu do nich, sprostowania i usunięcia.
Dane będą przetwarzane w celach marketingowych, analitycznych i do wysyłania newslettera.OKNie teraz
Zasady prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

SAVE & ACCEPT